Pernix Blog

Solvent Fiyatları

Solvent Fiyatları

Solvent Fiyat

Solvent fiyat, endüstri alanın imalattan sonra en çok aranan başlıklar arasında yer almaktadır. Sanayinin hemen hemen her alanında sıklık ile kullanılan solvent, farklı türleri ile karşımıza çıkmaktadır. Solvent fiyatları da solvent çeşitlerine göre farklılaşmaktadır.

Solvent, kimyasal içerikli bir üründür. Bu sebep ile her cinsi oldukça güçlüdür. Her sanayi kategorisinde kullanılabilen solvent fiyatı, bu alanda kullanılabilen diğer kimyasallara göre oldukça uygundur. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Solvent piyasası, oldukça geniş bir piyasadır. Çok yönlü ve pratik kullanımlı olan bu ürünün, birçok sahte içerikli üretimi yapılabilmektedir. Bu neden ile piyasa içerisinde sırf daha ucuz diye bilinmedik solvent markalarının tercih edilmemesi gerekmektedir.

Solvent Nedir?

Solvent, dilimize çözücü olarak çevrilmektedir. Endüstriyel alanda sıklık ile kullanılan çözücüler, birçok farklı çeşide sahiptir. Genel olarak sıvıların seyreltilmesi ya da yüzeylerin temizlenmesi amacı ile kullanılan solvent, birçok farklı alanda farklı amaçlara hizmet edebilmektedir. Bu neden ile solvent fiyat listesi içerisinde yer alan tutarlar, oldukça farklı aralıklarda yer almaktadır. Solvent litre fiyatı araştırması yapılması, her solventin aynı litre fiyatına sahip olduğu anlamına gelmemektedir.

Solvent Çeşitleri ve Solventin Kullanım Alanları

Solvent, içerisinde yer alan kimyasal içeriklere göre farklılaşmaktadır. Buna bağlı olarak solventin kullanıldığı alanlar da değişmektedir. En sık kullanılan solvent içerikleri ve bu içeriklerin kullanım alanları şu şekilde özetlenebilir:

 • Metil etil keton: Bu solvent içeriği daha çok bakım ürünlerinde ve temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu solventin kullanıldığı diğer bir alan ise yapıştırıcı sektörüdür.
 • Kloroform: Bu solvent içeriği daha çok plastik sektöründe ve ilaç üretiminde kullanılmaktadır.
 • Sentetik Tiner: Bu solvent türü daha çok vernik ve boyaların inceltilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Hidrazin Hidrat: Bu solvent içeriği daha çok böcek ilaçlarının yapımında kullanılmaktadır. Bu solventin kullanıldığı diğer bir alan ise patlayıcı yapımı ve boya üretimidir.
 • Ofeset Alkolü: Bu solvent içeriği genel olarak matbaa sektöründe kullanılmaktadır. Matbaa içerisinde yer alan makinaların içerisine entegre edilebilir.
 • Aseton: Bu solvent içeriği genel olarak temizlik sektöründe ve kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Bu solventin kullanıldığı diğer bir alan ise boya sektörüdür.
 • Dietil Eter: Bu solvent içeriği genel olarak dumansız pudra üretiminde kullanılmaktadır.
 • Metanol: Bu solvent içeriği genel olarak otomotiv ve tarım sektöründe kullanılmaktadır.
 • Butil Asetat: Bu solvent içeriği genel olarak dericilik sektöründe kullanılmaktadır:
 • Perkloretilen: Bu solvent içeriği genel olarak metal ve otomotiv sektöründe kullanılmaktadır.
 • Metilen Klorür: Bu solvent içeriği genel olarak temizlik sektöründe ve yapıştırıcı imalatında kullanılmaktadır.
 • Trikloretilen: Bu solvent içeriği genel olarak yüzeyler üzerinde bulunan kirlerin temizlenmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Etil Asetat: Bu solvent içeriği genel olarak boya ve matbaa sektöründe kullanılmaktadır.
 • Metil Asetat: Bu solvent içeriği genel olarak verniklerin ve boyaların inceltilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Amonyak: Bu solvent içeriği genel olarak kozmetik ürünlerinde ve temizlik sektöründe kullanılmaktadır.
 • Butil Akrilat: Bu solvent içeriği genel olarak reçine imalatında ve boya imalatında kullanılmaktadır.

Solvent Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Solvent, kimyasal içeriğe sahip olan bir üründür. Bu neden ile solvent uygulamalarında mutlaka koruyucu kıyafet giyilmelidir. Kullanılan solvent çeşidine bağlı olarak, ortam sürekli olarak havalandırılmalı ve ateşli ürünler ile solvente yaklaşılmamalıdır. Ayrıca solvent kokusuna uzun süre maruz kalınmamalı ve solventin göz ile temasından kaçınılmalıdır.

Solvent fiyat, solvent kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Uygun fiyat ile ucuz fiyat farklı anlamlara gelmektedir. Hali hazırda tehlikeli bir içeriğe sahip olan solventin fiyatından kaçınarak, ucuz fiyatlı içeriklere yönelmek çok ciddi sağlık sıkıntılarına ve alan tahribatlarına sebep olabilmektedir.

Solvent Kullanımı Doğaya Zarar Verir Mi?

Solvent içeriğinde kullanılan kimyasal bileşenlerin birçoğu, doğa içerisinde çözünememektedir. Bu neden ile kullanılan solventin çeşidi ve solvent fiyat başlıkları, solventin doğaya zarar verip vermediğini belirleyen iki ana unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geri Git